Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 27 kwietnia 2024 21:51
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Remont Zapory Złotnickiej. Możliwe całkowite opróżnienie zbiornika wodnego

Trwają przygotowania do remontu zapory na Jeziorze Złotnickim. Jak się dowiadujemy, jeżeli będzie taka konieczność nastąpi całkowite opróżnienie zbiornika wodnego.
Remont Zapory Złotnickiej. Możliwe całkowite opróżnienie zbiornika wodnego

Autor: eLuban.pl

Zapora na Jeziorze Złotnickim została oddana do użytku w 1924 roku. Powstała jako druga zapora na Kwisie, by chronić mieszkańców przed gwałtownymi wezbraniami wody po katastrofalnych powodziach z końca XIX w. Obiekt w przyszłym roku będzie miał 100 lat jednak, by bez większych przeszkód mógł nadal pełnić swe funkcję, konieczne są jego remonty i modernizacje.

Tauron Ekoenergia planuje remont Zapory Złotnickiej, obecnie trwają w tym temacie uzgodnienia z Wodami Polskimi oraz burmistrzem Leśnej.

Część mieszkańców niepokoją informacje, że planowany remont zakłada całkowite opróżnienie zbiornika złotnickiego, tak jak to miało miejsce przy remoncie zapory na Jeziorze Leśniańskim. Wówczas straty poniosły ośrodki wypoczynkowe prowadzące działalność nad Jeziorem Leśniańskim oraz PZW, które musiało na nowo zarybiać akwen. W związku z tym zapytaliśmy Tauron Ekoenergię, która jest właścicielem obiektu, o zakres prac i czy woda ze zbiornika faktycznie zostanie spuszczona.

Celem podejmowanych prac jest utrzymanie w należytym stanie technicznym m.in. sztolni obiegowej, upustów dennych, rurociągów turbinowych, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi mieszkających poniżej stopnia wodnego. Podejmiemy takie prace, które będą konieczne, aby osiągnąć wyżej opisany cel, ponieważ, jak sądzę zgadzamy się co do tego, że wartości takie jak życie i zdrowie ludzi nie podlegają negocjacji. Część prac z pewnością można będzie wykonać nad wodą, przy obniżeniu poziomu lustra wody do rzędnej 303.03 npm. (Nastąpi to nie wcześniej niż w maju 2024r.) Jeśli koniecznym będzie remont budowli i urządzeń w części podwodnej, wówczas nastąpi opróżnienie zbiornika, tak aby umożliwić przeprowadzenia prac. (Nie wcześniej niż w roku 2025). - czytamy w mailu przesłanym redakcji eLuban.pl przez Annę Ciszewską-Swat, Specjalistą ds. Komunikacji Tauron Ekoenergia w Jeleniej Górze.

Z odpowiedzi wynika, że poziom wody zostanie znacznie obniżony, a ostateczna decyzja zostanie podjęta już w trakcie prac remontowych. Od osób zainteresowanych tematem dowiadujemy się też, że nie powinniśmy przywiązywać się do dat podanych w odpowiedzi. Wciąż trwa remont mostu nad przelewem stokowym zapory złotnickiej, który według pierwszych zapowiedzi miał się zakończyć do listopada 2020 r.

Tezę tę zdaje się potwierdzać fakt, że na 13 kwietnia 2023 roku zaplanowane były konsultacje społeczne dotyczące omawianego remontu, jednak dzień przed planowaną datą zostały odwołane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
es 01.06.2023 17:27
1. z tego co udało mi się znaleźć o złotnikach to gostek co budował zaporę był fanem hydroelektrowni i nie budował zapory jako przeciwpowodziowej 2. na echosondzie kilkadziesiąt metrów przed tamą jest wypłycenie przeciętnie z 24m na 16

Tapicerka 17.04.2023 10:53
A to powódzi pewna w tym roku Kościelnika leśna lubań mają czego się bać

Wędkarz 16.04.2023 19:44
Byłoby cudownie jakby proces opróżniania zbiornika robiony był w sposób wolniejszy i z głową nie doprowadzając do powtórki z "katastrofy" jaka miała miejsce przy jeziorze leśniańskim.

aro 15.04.2023 09:36
Chyba w latach 80-tych jezioro było całkowicie spuszczone,spacerowaliśmy z kolegami po dnie aż do samej zapory a koło mostu (kładki) na wylewie miejscowi rolnicy wypasali bydło a niedaleko ośrodka Złoty Potok na dnie zachowały się fragmenty młyna jaki stał przy rzece.

Wawa 15.04.2023 07:11
No to będzie działo.juz nie tylko.smród od ścieków na złotnikach ale i dalej aż do Bobru znowu masa ryb zgnie jak.przy remocie zapory na zalewie leśniaskim.szlam poleć na plażę w Bozkowicach a tu lato panie idzie masakra

Robert 14.04.2023 16:19
Nie ukrywam, ale chciałbym zobaczyć dno tego jeziora, tak jak w 2002 było widoczne dno jeziora leśniańskiego.

Hebel 14.04.2023 23:39
A dno oczywiście zobaczysz bo jak remont ma być solidny to bez tego się nie obejdzie. Po prostu jak trza to trza i już. Zwyczajnie wypowiedzi są ostrożne bo cymbałów nie brakuje i się jeszcze który przykuje akbo przyklei do czegoś że jest akcja ekologiczna i trzeba wpłacić na konto organizacji ekologicznej najpierw a potem robić remont. Wiemy przecież jak to wygląda.

Rysio 26.04.2023 13:48
Dno to już jest widoczne na około,ale zobaczymy jeszcze 5 ton mułu jak dalej porządzą te pastuchy Kaczyńskiego

Didiu 14.04.2023 15:32
Uuu jest szansa że szabo będzie na jeziorku.zlotnickim i dalej na leśna i lubań z świerodowa leć ścieków.masa

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama